NOVÉ PACIENTY NYNÍ NEPŘIJÍMÁME
Dentální hygienistka je kvalifikovaný zdravotnický pracovník, který se zaměřuje hlavně na preventivní činnost ve stomatologii.
Dentální hygienistka vám v první řadě vysvětlí proč a jak vzniká zubní kaz, parodontóza a jiné problémy, či onemocnění v dutině ústní. Takto poučený pacient potom lépe chápe jak se těmto problémům vyhnout. Spolu s tím souvisí další náplň práce hygienistky a to nácvik domácí péče o chrup. Jak si tedy správně čistit zuby? Který kartáček si mám koupit? Je dobrý ten elektrický? Jak si čistit mezizubním kartáčkem abych si neublížil? Jak nití? Jakou používat ústní vodu? A používat vůbec nějakou? Je důležité i co jím? Nebo co piju? Proč mám citlivé krčky a dá se s tím něco dělat? Na všechny tyto otázky dostanete odpověď. Každému zvlášť na míru zvolí hygienistka techniku čištění a natrénuje ji s vámi. Vybere pro Vás ty nejvhodnější pomůcky. Probere s Vámi vaše stravovací návyky a pomůže odhalit případné chyby. Každý jsme jiný, máme jinou trpělivost, či jinak šikovné ruce. Jiná technika čištění bude u 2 letých dětí, jiná u dětí s rovnátky, jinak si bude čistit dospělý člověk, pacienti s různými stupni závažnosti parodontózy a jinak senioři. Výsledek bude ale u všech stejný. Čisté, zdravé zuby a dásně bez zánětu.
Další náplní práce dentální hygienistky je odstranění zubního kamene. Jak zubní kámen vzniká? Proč bych si ho měl nechat odstranit? Na povrchu zubů se usazuje zubní plak, což je poměrně složitě organizovaná kolonie mnoha druhů bakterií, které mohou způsobovat zubní kaz a parodontózu. Působením minerálů obsažených ve slinách může kartáčkem odstranitelný měkký plak ztvrdnout na zubní kámen. Ten už si sami neodstraníte. Zubní kámen pak působí jak další kumulace zubního plaku a jako ideální živná půda pro další bakterie. Zubní kamen způsobuje dráždění dásní, které způsobí zánět dásně. Odstraněním zubního kamene, odezní i zánět dásně. Neléčený zánět dásně se přenáší na hlubší tkáně v okolí zubu. Kost a závěsný vazivový aparát zubu, který jej ke kosti uchycuje. Pokud jsou tyto tkáně zasaženy zánětem reagují tak, že začnou kolem zubu rezorbovat. Ustupovat. Zub začíná být v lůžku pohyblivější, viklavý a na konec může i vypadnout.
Air - flow je metoda šetrného odstranění pigmentů a pevně lpících povlaků na povrchu zubu pomocí tryskání směsi vody, vzduchu a jemného prášku, který tvoří drobné částečky bikarbonátu sondého, nebo erytritolu. Zuby jsou čisté, hladké a tím pádem se na nich hůře uchycuje zubní plak. Na pohled se stávají světlejší.
Kromě preventivních a terapeutických výkonů se zabývá dentální hygienistka i výkony kosmetickými, či estetickými. Nejčastějším příkladem těchto výkonů je bělení zubů. Je to proces, při kterém je pomocí bělících prostředků vlastní zubní tkáň zesvětlena. Je to metoda, která je pro zuby a dásně bezpečná pokud je vedena odborníkem a pomocí kvalitních a certifikovaných prostředků.